Gazeta Informator
  raciborz.com.pl Facebook Gazeta Informator
Witaj w serwisie ogłoszeń. Przejdź do rejestracji nowego konta lub zaloguj się
 
Kategorie

Aktualności


Newsletter
W ogłoszenia gazetainformator.pl znajdziesz newsletter na każdy temat związany z tematyką ogłoszeń. Aby zamówić newsletter i zawsze wiedzieć o najważniejszych wydarzeniach wpisz swój adres e-mail w poniższym polu.
Partnerzy
SOFT-ib Centrum Kas Fiskalnych
Schowek ogłoszeń
Aby dodać ofertę ogłoszenia do schowka należy się zalogować. Schowek ogłoszeń dysponuje nieograniczoną ilością wpisów. Na liście możesz posiadać nieograniczoną ilośc ofert. Aby dodać oferte do schowka, przejdź do karty danego ogłoszenia i zapisz je do schowka.
 
Od 1 kwietnia obowiązuje nowy wzór deklaracji rozliczeniowej
Wyświetleń: 1,036
Źródło: http://www.raciborz.com.pl/art45217.html
Poradnik przedsiębiorcy: Rozpoczynając lub wznawiając działalność gospodarczą, przedsiębiorca jako płatnik składek zobowiązany jest złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA. Sprawdź, co się zmieni w kwietniu.

 

Poradnik przedsiębiorcy – śledzimy zmiany
 

Czym jest deklaracja ZUS DRA?

Płatnik składek jest zobowiązany do obliczania, potrącania z przychodów ubezpieczonych, rozliczania oraz opłacania należnych składek za każdy miesiąc kalendarzowy. Płatnik, który wypłaca ubezpieczonym świadczenia z ubezpieczeń społecznych lub finansowane z budżetu państwa, podlegające rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, w dokumentach wykazuje także wypłacone świadczenia.

Rozliczenia składek płatnik dokonuje na formularzach rozliczeniowych. Za dany miesiąc sporządza i przekazuje do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych, który składa się z deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA oraz dołączonych do niej imiennych raportów miesięcznych (ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA).


Jeśli jesteś płatnikiem opłacającym składki wyłącznie za siebie, przekazujesz do ZUS tylko deklarację rozliczeniową. W przypadku zatrudnienia pracowników jesteś zobowiązany przekazać wraz z deklaracją rozliczeniową imienne raporty za każdego z ubezpieczonych.
Jeśli rozpoczynasz lub wznawiasz działalność od pierwszego dnia danego miesiąca, jako płatnik składek złóż za ten miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pełnymi składkami.
Jeśli rozpoczynasz lub wznawiasz działalność w trakcie miesiąca, to składasz za ten miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pomniejszonymi proporcjonalnie składkami na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy oraz pełną kwotą składek na ubezpieczenie zdrowotne. Za następny miesiąc natomiast zobowiązany jesteś złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pełnymi składkami. Na podstawie tak złożonych dokumentów ZUS będzie mógł sporządzać za Ciebie dokumenty rozliczeniowe za następne miesiące.
Jeśli wykreślasz lub zawieszasz działalność w trakcie miesiąca, jako płatnik składek złóż za ten miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA.
Jeśli wykreślasz lub zawieszasz działalność od pierwszego dnia następnego miesiąca i jesteś zwolniony ze składania ZUS DRA, Zakład sporządzi za Ciebie dokumenty rozliczeniowe za ostatni miesiąc prowadzonej działalności.

Co się zmieniło w deklaracji ZUS DRA?


Wzór został przystosowany do zmian wprowadzanych ustawą z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1217).

W formularzu zostały powiększone pola, aby umożliwić rozliczenie dużych kwot składek. Dzięki temu zostaną ograniczone przypadki, kiedy konieczne byłoby przekazywanie za jeden okres rozliczeniowy dwóch kompletów dokumentów rozliczeniowych.
Ponadto udostępniono pole, w którym będą wykazywane kwoty wypłaconych podwyższeń zasiłków macierzyńskich do wysokości kwoty świadczenia rodzicielskiego.
Wprowadzone zmiany nie wpływają na zasady i sposób rozliczania należnych składek i wypłaconych świadczeń. Umożliwią one dużym płatnikom składek rozliczenie wyższych kwot należnych składek w jednym komplecie dokumentów rozliczeniowych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą SOFTib , właścicielem marki Centrum Kas Fiskalnych.

 

 

Data publikacji: 17-03-2016, 14:34:06

O NAS
Strona główna
Rejestracja
Regulamin
Kontakt
POZOSTAŁE
Mapa strony
KONTAKT
GAZETA INFORMATOR
Racibórz, Wodzisław Śląski, Kędzierzyn Koźle

ogloszenia@gazetainformator.pl
© 2017 GazetaInformator.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Agencja Reklamowa SeoMedia

Racibórz, Wodzisław Śląski, Kędzierzyn-Koźle, Bierawa, Głogówek, Jastrzębie, Kietrz, Krapkowice, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Marklowice, Nędza, Pietrowice Wielkie, Pogrzebień, Radlin, Rudy, Rybnik, Świerklany, Szymocice, Rydułtowy, Turza Śląska, Tworków, Większyce, Zdzieszowice